Biodiverzita a občanská věda
#biodiverzita (Externí odkaz) příroda nezná hranice
Participační proces je sled aktivit participativního charakteru (např. Nejprve vyplnění průzkumu, následné předkládání návrhů, diskuse o nich v rámci osobních nebo virtuálních schůzek a nakonec jejich prioritizace) s cílem definovat a rozhodnout na konkrétní téma.
Příklady participačních procesů jsou:
proces volby členů komise (kde jsou kandidatury poprvé představeny, pak diskutovány a nakonec je vybrána kandidatura),
participační rozpočty (kde jsou návrhy předloženy, ekonomicky oceňovány a hlasovány s dostupnými prostředky);
proces strategického plánování, společné vypracování nařízení nebo normy, návrh městského prostoru nebo vypracování plánu veřejného pořádku.
Významnou součástí přírodních věd jsou data o biologické rozmanitosti organismů. Tato data slouží k vědeckému výzkumu, ať už k primárnímu popisu druhů rostlin a živočichů, ale zejména k následnému výzkumu na základě těchto shromážděných dat.
Data z občanských i vědeckých projektů jsou shromážděna v databázích po celém světě včetně metadat. K orientaci mezi niimi slouží velké množství databází z kterých čerpají přírodovědci, ale také se na základě závěrů z nich mohou rozvíjet nové veřejně prospěšné projekty, nebo chránit ohrožená zvířata.
Přestože sami nejste vědci, můžete svým úsilím a zájmovou činností přispět k velké komunitě přírodovědců.
Veřejné projekty a internet vám to usnadní.
O tomto procesu
Tento proces patří do Participace s neziskovýmu organizacemi a jejich projekty
Přispívejte k otevřeným projektům kdekoliv a kdykoliv, nejen v místě svého bydliště.
Občanská věda nezná hranice!
Zapojte se do kolektivních i individuálních projektů pozorování přírody a životního prostředí, pomozte tvořit vědecká data.
credits: Noise Maps, Přispěvatelé OpenStreetMaps
Co je občanská věda?
Definice a příklady občanské vědy na wikipedii (Externí odkaz)
Proč je toto téma na tomto webu?
Přírodovědecké projekty úzce souvisí s tématy tohoto webu a s participativním způsobem, jak k vědě mohou lidé přispět. Zároveň jsou tu zmíněny zahraniční projekty, které dostaly české rozhraní a staly se tím pro české uživatele přístupnější. Rodný jazyk je významný faktor v zapojení do dobrovolné činnosti.
Deset principů občanské vědy
Evropská asociace občanské vědy (Externí odkaz) je asociace zastřešující různé organizace orientující se na občanskou vědu. V roce 2015 ESCA vydala „Deset principů občanské vědy (Externí odkaz)“,(PDF česky) které vymezují základní pravidla a etické principy, které by měly „správné“ projekty občanské vědy splňovat. Tyto principy přispívají k základnímu pochopení jejich cílů a obsahu:
Jak dělají občanskou vědu v zahraničí?
Zooniverse (Externí odkaz) - největší světová platforma pro výzkum podporovaný jednotlivými lidmi. Spojujeme profesionální výzkumníky s miliony dobrovolníků po celém světě.
Můžete vytvořit vlastní projekt ke kterému se připojí dobrovolníci odkudkoliv a hned začít. Rozhraní je česky. Pro Váš projekt si můžete upravit vlastní českou stranu. Zde několik českých projektů.
- Gaia Vari (Externí odkaz) - Odkryjte tajemství vesmíru z ESA mise GAIA
- Chimp&See! (Externí odkaz) - Může nám chování šimpanzů napovědět víc o původu lidstva?
- Penguin Watch (Externí odkaz) - spočítejte tučňáky, jejich mláďata a vajíčka na snímcích z odlehlých oblastí a pomozte nám porozumět jejich způsobu života a prostředí, v němž žijí.
- Iberian Camera Trap Project (Externí odkaz)- Pomozte nám implementovat automatizovaný systém monitorování biologické rozmanitosti na Pyrenejském poloostrově pomocí umělé inteligence.
MammalWeb (Externí odkaz) - Umožňujeme nadšencům pomáhat monitorovat volně žijící savce ve Velké Británii a v kontinentální Evropě; podívejte se na nabídku projektů. Rozhraní je česky
Agouti.eu (Externí odkaz) - online aplikace pro standardizované zpracování fotografií a videozáznamů pořízených kamerovými pastmi citlivými na pohyb.
mit:forschen! (Externí odkaz) – portál občanské vědy v Německu s odkazy na konkrétní projekty.
European Citizen Science (Externí odkaz) - síťová organizace založená na členství pro odborníky a výzkumníky v oblasti občanské vědy v Evropě.
Jak přispět občanské vědě v Čechách?
- Citizen Science.cz (Externí odkaz) - český portál sdružující české projekty občanské vědy
- Senzor vzduchu (Externí odkaz) - Škodlivé částice ve vzduchu nevidíme, přesto tam jsou a mají negativní vliv na naše zdraví. Díky komunitní síti měřících senzorů dokážeme zobrazovat znečištění ovzduší v reálném čase a vy tak víte, co dýcháte.
- Najdi.je (Externí odkaz) - monitoring invazívních druhů rostlin, hmyzu a zvířat
Připojte se do existujících projektů, které už běží v Čechách a už mají i výsledky. Anebo sestavte svůj vlastní nový projekt společně s odborníky tak, aby byl užitečný pro vědu. K tomu vám pomohou již existující weby zabývajcí se pozorováním zvířat, ptáků.a hmyzu.
Zapojit se mohou:
- základní školy s učiteli a vedoucími odborníky, kteří vyučují přírodní obory (přírodověda, zeměpis...)
- střední školy a gymnázia všeobecného zaměření můžou rozvíjet školní projekty
- vysoké školy se studijními obory přírodních věd a studenti s bakalářskými nebo absolventskými projekty
- akademické ústavy a vědecká pracoviště - ve formě mentoringu, nebo kontroly dat
- nevládní neziskové organizace se svými grantovými projekty
- občanské spolky které mají plán na vyplnění volného času
- ochranářské organizace (CHKO, NP, AOPČR, ale i útulky pro zraněná zvířata)
- dětské a mládežnické skupiny mimoškolní činnosti (skauti, mladí ochránci přírody, ....)
- jednotlivci i praktikanti univerzity třetího věku
Co můžete udělat okamžitě a bez školení?
- Stáhněte si mobilní aplikaci na rozeznávání organismů od iNaturalist (Externí odkaz) a rozeznávejte rostliny a zvířata
Rozšiřujte své obzory!
Cestujete do zahraničí na dovolenou, na expedice, nebo cestujete pracovně? Také tam můžete ve volném čase pozorovat místní přírodu a seznamovat se s ní. Je to naplňující a rozšíří vám to znalosti, propojí s místní přírodou a zanechá ve vás pocit hlubokého porozumění.
Vaše cesty vlakem, nebo čekání na letišti je nekonečně nudné? Právě v tuto dobu můžete s pomocí počítače, mobilu a internetu dál prohlížet přírodovědecky cenná data. Dále je svou pomocí obohatit o nové detaily, rozeznat co je zachyceno na snímcích. Budete lepší, než umělá inteligence, protože z výsledků vašeho úsilí budete mít dobrý pocit!
Staňte se součástí občanské společnosti, která má smysluplný cíl a dokáže svůj čas věnovat právě k jeho dosažení.
Sdílet: