Opatření proti suchu
#proti-suchu (Externí odkaz) i malé změny pomohou zadržet vodu
Participační proces je sled aktivit participativního charakteru (např. Nejprve vyplnění průzkumu, následné předkládání návrhů, diskuse o nich v rámci osobních nebo virtuálních schůzek a nakonec jejich prioritizace) s cílem definovat a rozhodnout na konkrétní téma.
Příklady participačních procesů jsou:
proces volby členů komise (kde jsou kandidatury poprvé představeny, pak diskutovány a nakonec je vybrána kandidatura),
participační rozpočty (kde jsou návrhy předloženy, ekonomicky oceňovány a hlasovány s dostupnými prostředky);
proces strategického plánování, společné vypracování nařízení nebo normy, návrh městského prostoru nebo vypracování plánu veřejného pořádku.
Výzva obcím: Připravte si projekty proti suchu, dotace běží do března (Externí odkaz) 2021
Nové programové období Operačního programu Životní prostředí se naplno rozjede začátkem příštího roku. Už nyní ale rezort MŽP nabízí obcím, městům a dalším žadatelům 100 milionů na kompletní projektovou přípravu opatření, která jim pomůžou lépe se adaptovat na změny klimatu, efektivně zadržovat vodu v krajině a předcházet rozlévání vodních toků a vzniku povodní. Předem nachystané projekty zajistí rychlejší čerpání evropských dotací a žadatelům usnadní vlastní podání žádosti do OPŽP. Žádosti je možné podávat do konce března.
O tomto procesu
Udělejte cokoliv aby z krajiny nevysychala voda. Drobné a levné opatření mohou zabránit suchu
Faktum:
extrémní teploty, dlouhotrvající sucha, přívalové deště, bleskové povodně jsou průvodní jevy stejného a hlavního jevu: Změny klimatu a destabilizace podnebí a cyklů počasí.
Jak opatření podporuje Ministerstvo životního prostředí?
Vydalo dokument Voda ve městě (Externí odkaz) - Metodika pro hospodaření s dešťovou vodou ve vazbě na zelenou infrastrukturu (na webu je perfektní PDF ke stažení)
Téma na webu Města a klimatická změna (Externí odkaz) - Ve městech očekáváme jako projevy změny klimatu především nárůst počtu dní s extrémními teplotami a extrémní srážky a jejich důsledky - horké vlny, nedostatečné zasakování a bleskové povodně.
Otevřené vodní plochy ve městě (Externí odkaz) - Do kategorie otevřené vodní plochy ve městě řadíme především jezírka, retenční nádrže nebo tzv. vodní náměstí.
Otevřené vodní plochy posilují retenci vody ve městě a plní funkci přírodě blízké protipovodňové ochrany. Poskytují útočiště pro mnohé druhy fauny a flóry, čímž podporují zachování městské biodiverzity.
Otevřené vodní plochy pozitivně ovlivňují klimatické podmínky v okolí díky zvýšenému odpařování vody, čímž snižují teplotu prostředí a efekt tepelného ostrova města. Regulací rychlosti povrchového odtoku přispívají otevřené vodní plochy ke snížení rizika lokálních bleskových záplav.
V městském kontextu mají otevřené vodní plochy významnou estetickou a rekreační funkci. Mohou také zvyšovat povědomí veřejnosti o problematice vodního prostředí a hodnotách vodních těles ve městě.
Jaká opatření proti suchu dělají jinde v ČR?
Jak se na Praze 12 počítá s vodou (Externí odkaz) - Eva Tylová, Ekolist, 2021
Neziskovka Sázíme stromy (Externí odkaz) – Propojuje firmy, obce a dobrovolníky a společně sází stromy a keře na místech, kde je to nejvíce potřeba. Měli na to i sbírku (Externí odkaz)
Město, které se vyzná: Zelená a modrá infrastruktura (Externí odkaz) - Vít Rous - Přednáška pro ostravský Klimaticon 2019 o tom, co je zelená a modrá infrastruktura a další pojmy z této oblasti (zejména Low Impact Development) s přiblížením na příkladech o co se jedná.
Lidé z celé země se zapojili do výsadeb stromů na 2670 místech (Externí odkaz) - Výsadbové akce eviduje web www.sazimebudoucnost.cz (Externí odkaz). 29.3.2021
LesyČR (Externí odkaz) - celostátní projekt Vracíme vodu lesu (Externí odkaz) - Největší program v historii
LesyČR - Den za obnovu lesa - Sázíme lesy nové generace (Externí odkaz) - 16.10.2021 Lokalita Ševětín
Hydrogel chrání výsadby nejen hospodářských lesů (Externí odkaz) - Ve srovnání s kontrolními sazenicemi vykazovala každá kategorie sazenic ošetřená Hydrogelem významné navýšení ujímavosti, nárůst výšky sazenic a zlepšený zdravotní stav všech druhů dřevin. Závěry zahraničního šestiletého výzkumu poblíž Teheránu (Irán) České zemědělské univerzity Fakulty lesnické a dřevařské. Přežití kontrolních sazenic bez Hydrogelu bylo pouhých 37 %, sazenice s Hydrogelem 81 % !!!
Jaká opatření děláme v rámci města v Českém Krumlově
- Zpracování projektového záměru na studie pro zmírnění dopadů klimatické změny na území města Český Krumlov (Externí odkaz)
- Vstup do Vltavy usnadní v Krumlově betonové schody, musí odolat velké vodě (Externí odkaz) - na břehu řeky vzniklo místo, kde je snadnější přístup do vody.
Co je cílem participativního procesu
- upozornit na cizí existující a doporučovaná opatření proti hrozícímu suchu ve městě i v krajině
- upozornit na dobrou praxi v opatřeních kdekoliv jinde ve světě, včetně míst kde už se suchem mají zkušenosti
- rozjet nové dílčí procesy a opatření na občanské úrovni v souladu s opatřeními systémovými
- vyjednat podmínky opatření s městem a ostatními soukromými subjekty tak, aby byly nekonfliktní a společensky průchozí
Sdílet: