Udržení vody v krajině
#voda-v-krajine klíčová podmínka při boji se suchem
Navštivte weby
- Voda v krajině - MŽP Strategie ochrany před negativními dopady povodní a erozními jevy přírodě blízkými opatřeními v České republice
- Společně proti suchu - adaptujeme českou krajinu na změnu klimatu pomocí know-how Živá krajina
- Intersucho - přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech
- AgroRisk - předpovědní a monitorovací on-line systém zaměřený na vybrané biotické a abiotické činitele snižující či ohrožující výnosy zemědělských plodin.
- Envidata - analýza veřejně dostupných dat o životním prostředí
- Leslist - zpravodajství o přírodě a lesním hospodářství
- Počítáme s vodou - Hospodaření s dešťovými vodami v krajině a zastavěných oblastech
- Vracíme do krajiny vodu i život - AOPK
- Živá voda - Model Živá krajina přináší komplexní řešení nápravy krajiny. S pomocí dobrovolníků zadržujeme vodu, snižujeme erozi půdy, vracíme do přírody rozmanitost a adaptujeme krajinu na klimatickou změnu
O tomto procesu
Je mnoho způsobů jak udržet vodu v krajině. A proto bychom je měli zkusit.
Téma je už mnoho let známé.
Na nejvyšší mezinárodní úrovni se vydávají prohlášení i závazky. Jenže skutečné výsledky je potřeba vykonat na konkrétních místech.
Kromě systémových opatření, které mohou být velmi účinná, se začínají objevovat projekty občanských spolků nebo dokonce jednotlivců, které prokazatelně krajině pomáhají. Proč to ti lidé dělají, když přece nejde o jejich soukromý majetek? Pravděpodobně si uvědomili, že jde především o životní prostředí. To se ale nedá vymezit plotem kolem vlastního pozemku.
Jak to dělají ve světě
francouzská agentura Agence de l’eau nebo francouzský institut INRAE se zabývají tématy sucha ve francouzských řekách,ochranou diverzity přírody a dalšími životně důležitými tématy.
projekt DRYvER vytvořený na základě grantové výzvy Horizont 2020 je občanskou vědou. S pomocí webové a mobilní aplikace mohou občané sbírat data o vysychajících vodních tocích, od těch nejmenších koryt až po velké řeky. K dispozici je i překlad do češtiny včetně návodu jak s aplikací pracovat, projekt pokrývá i mnoho českých míst.
Jak to děláme v ČR
Projekt Model Živá krajina se snaží s pomocí dobrovolníků a technologií mapovacích aplikací monitorovat krajinu a zmapovat staré zásahy do krajiny, které vysušují krajinu. Jsou to především meliorace, rozorané meze, sjednocená pole, napřímené a regulované toky.
Na základě shromážděnýchv dat se dají udělat v krajině poměrně jednoduchá a nenákladná opatření, která relativně rychle umožní zadržovat více vody.
Jak to děláme v Českém Krumlově
Společnost Lesy Český Krumlov se pokouší vytvářet tůně na malých lesních vodních tocích.
Co je cílem participačního procesu:
- Nalézt a připojit osobnosti, které by dokázali koordinovat toto téma přes tento web
- Zviditelnit a synchronisovat výstupy ze známých a probíhajících projektů návratu vody do krajiny.
- Zachovat projektům samostatnost a jejich vlastní vedení a průběhy realizací.
- Zapracovat sdílené zkušenosti z podnětů, nebo dílčích strategií
- Navrhnout na základě dosažených a odprezentovaných úspěchů, jak je prosadit k jednání na úrovni místních zastupitelstev
- Navrhnout následné kroky v případě, že by vznikly nové okolnosti, ať už místní nebo národní
- Udržet aktivní podporu plánu napříč veřejností, jak u odborné, tak laické
Sdílet: